sobota, 21 decembra, 2024
spot_img
HomeINDUSTRIJADelavci Boeinga bodo glasovali o ponudbi za 35-odstotno povišico plač

Delavci Boeinga bodo glasovali o ponudbi za 35-odstotno povišico plač

Boeing je delavcem, ki stavkajo, ponudil 35-odstotno povišico plač v štirih letih kot del novega pogodbenega predloga, s katerim upajo, da bodo končali mesec dni trajajočo stavko. Približno 33.000 sindikalno organiziranih delavcev, večinoma v Seattlu, bo v sredo glasovalo o sprejetju ponudbe te letalske družbe.

Stavkajo od 14. septembra, kar je povzročilo prekinitev proizvodnje modelov 737 MAX ter letal 767 in 777. Podjetje je že ta teden sporočilo, da išče dodatnih 35 milijard dolarjev financiranja, saj je njegov poslovni rezultat močno prizadet. Prav tako so napovedali, da bodo morali novembra odpustiti 17.000 delavcev, kar predstavlja približno 10 % njihove delovne sile.

“S prihodnostjo te pogodbe ste v vaših rokah,” je sindikat sporočil delavcem v soboto. Predhodno je sindikalna članstvo zavrnilo ponudbo, ki je vključevala 30-odstotno povišico, saj so menili, da to ne zadostuje za pokritje zvišanja življenjskih stroškov. Sindikat je zahteval 40-odstotno povišico in ponovno uvedbo pokojninskega načrta z določenimi koristmi, ki zagotavlja dohodek v pokoju.

Čeprav je zadnja ponudba bližje željenemu povišanju plače kot prejšnja, ne vključuje pokojninskega načrta z določenimi koristmi, ki bi zagotavljal določene mesečne prejemke po upokojitvi. Vključuje pa 7.000 dolarjev (5.365 funtov) premije, če sprejmejo dogovor, ter izboljšan načrt spodbud in prispevke za delavske pokojninske sklade, vključno z enkratnim prispevkom v višini 5.000 dolarjev ter do 12 % prispevkov delodajalca, je sporočil Lokal 751 Mednarodne zveze strojnikov in delavcev v letalstvu.

Stavka je povzročila zaskrbljenost v Bidenovi administraciji. Dežurna sekretarka za delo ZDA Julie Su se je ta teden v Seattlu srečala s predstavniki sindikata in vodstvom Boeinga ter jih spodbudila k rešitvi. Podjetje igra pomembno vlogo v ameriškem gospodarstvu.

Boeing je bil prav tako pod drobnogledom po incidentu v januarju, ko je napaka povzročila izbruh panela na novem letalu Boeing 737-MAX Alaska Airlines kmalu po vzletu. Zvezna uprava za letalstvo je prepovedala proizvajalcu povečanje proizvodnje, agencija pa je v petek odprla novo preiskavo o varnosti Boeinga.

Julija je Boeing privolil v krivdo za obtožbo o kriminalni zaroti in se zavezal plačati najmanj 243,6 milijona dolarjev (187 milijonov funtov) po kršitvi sporazuma o odloženem pregonu iz leta 2021, v povezavi z dvema letaloma 737-MAX, ki sta bila izgubljena v skoraj identičnih nesrečah pred petimi leti, kar je terjalo 346 življenj.

spot_img
RELATED ARTICLES
- Advertisment -spot_img

Most Popular

- Advertisment -spot_img

Recent Comments